Spektaklis „MIŠKELIS“ (rež. V. Masalskis)| Žemaičių Kalvarijos kultūros centras
Spektaklio informacija
2023 m. Auksiniu scenos kryžiumi apdovanota Mindaugo Nastaravičiaus dramaturgija „Miškelis“
Spektaklio informacija
2023 m. Auksiniu scenos kryžiumi apdovanota Mindaugo Nastaravičiaus dramaturgija „Miškelis“
Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurse 2021 metais laimėtoju išrinktas eskizas pagal dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus „Miškelį“ tapo Klaipėdos jaunimo teatro spektakliu, subūrusiu keliasdešimt jaunosios kartos aktorių. Valentino Masalskio režisuojamoje dramoje pasakojama apie 1941-ųjų birželio 24-osios žudynes Rainiuose ir vienos šeimos gyvenimą po jų.
Kuriant spektaklį atsiremta į tikrus įvykius, realių žmonių biografijas, tardymo bylas, istorikų tyrimus, tačiau „Miškelio“ kūrėjai šį darbą vadina ne dokumentiniu, o atminties ir vaizduotės spektakliu. Pasak V. Masalskio, tai tarsi giesmė apie atmintį, prisimenant Rainių aukas ir mėginant atsargiai prisiliesti prie XX amžiaus tragedijų temos.
„Nors pjesėje gausu faktų ir įvykių, peripetijų ir emocijų, paties veiksmo joje beveik nėra. Šios istorijos pasakotojas nuo pirmų sakinių mus tarsi surakina ir įpareigoja jo klausytis, tačiau netrukus suprantame, kad tai – ne tik jo istorija. Tai istorija iš mūsų visų atminties – iš senelių, iš tėvų atminties. Istorija, kuri nesibaigė ir mumyse vis dar tęsiasi. „Miškelyje“ mes girdime daugybę balsų, tarp jų klaidžiojame, kol pagaliau išgristame tą vieną, apie kurį gieda visi aplinkui – apie nužudytą ir palaidotą žmogų, sugrįžusį namo“, – pasakoja spektaklio režisierius.
Pirmosios sovietų okupacijos paskutinę savaitę – 1941 metų birželio 22–28 dienomis – Lietuvoje nužudyta daugiau kaip 1000 kalinių ir civilių gyventojų. Artinantis Vokietijos kariuomenei, į Rusijos kalėjimus ir lagerius spėta išvežti apie 3400 kalinių, nors iš viso Lietuvos kalėjimuose tuo metu kalėjo 6000 žmonių. Traukdamiesi iš Lietuvos, Raudonosios armijos kariai kartu su vietiniais kolaborantais rengė masines žudynes Kauno, Panevėžio, Pravieniškių kalėjimuose, taip pat Juodupėje, Zarasuose, kitose vietovėse.
Žiaurumu išsiskyrė Telšių kalėjimo politinių kalinių žudynės. Birželio 24-osios naktį 76 politiniai kaliniai atvežti į netoli esantį Rainių miškelį, kuriame buvo nužudyti ir paskubomis užkasti. Birželio 28-ąją, Telšiuose jau šeimininkaujant vokiečiams, atkasus ir apžiūrėjus aukas, paaiškėjo, kad visi kaliniai buvo žiauriai kankinami. Dėl daugybinių sužalojimų 46 kūnai liko neatpažinti. Beveik visi Rainių kankiniai palaidoti bendrame kape Telšių kapinėse, kitus išsivežė artimieji.
Ilgą laiką manyta, kad Rainių istorija neturi nė vieno gyvo liudytojo, tačiau po šio vyro apklausos paaiškėjo, kad jis, Jonas Šapalas, yra vienintelis, išgyvenęs Rainių žudynes. Tiesa, jo vardo ir pavardės buvusių kalinių sąraše dramaturgui rasti nepavyko. Jo byla taip pat neišlikusi, tačiau pjesės autorius remiasi vyro liudijimu apie išsilaisvinimą ir slapstymąsi, taip pat kitais dokumentais, istoriniais šaltiniais, nagrinėjančiais Rainių tragediją. Už konsultacijas ir istorinių šaltinių nuorodas spektaklio kūrėjai dėkoja sovietinio režimo ir jo nusikaltimų tyrinėtojai Teresei Birutei Burauskaitei, taip pat istorikams Mingailei Jurkutei ir Arvydui Anušauskui.
Spektaklį taip pat remia Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.
𝐏𝐣𝐞𝐬𝐞̇𝐬 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮𝐬: 𝐌𝐢𝐧𝐝𝐚𝐮𝐠𝐚𝐬 𝐍𝐚𝐬𝐭𝐚𝐫𝐚𝐯𝐢𝐜̌𝐢𝐮𝐬
𝐑𝐞𝐳̌𝐢𝐬𝐢𝐞𝐫𝐢𝐮𝐬: 𝐕𝐚𝐥𝐞𝐧𝐭𝐢𝐧𝐚𝐬 𝐌𝐚𝐬𝐚𝐥𝐬𝐤𝐢𝐬
𝐊𝐨𝐦𝐩𝐨𝐳𝐢𝐭𝐨𝐫𝐞̇: 𝐍𝐢𝐣𝐨𝐥𝐞̇ 𝐒𝐢𝐧𝐤𝐞𝐯𝐢𝐜̌𝐢𝐮̄𝐭𝐞̇
𝐒𝐜𝐞𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐞̇: 𝐏𝐚𝐮𝐥𝐞̇ 𝐁𝐨𝐜𝐮𝐥𝐥𝐚𝐢𝐭𝐞̇
𝐒̌𝐯𝐢𝐞𝐬𝐮̨ 𝐝𝐚𝐢𝐥𝐢𝐧𝐢𝐧𝐤𝐚𝐬: 𝐉𝐮𝐬𝐭𝐚𝐬 𝐁ø
Vaidina:
Klaipėdos jaunimo teatras: Karolina Kontenytė, Vaiva Kvedaravičiūtė, Rugilė Latvėnaitė, Simonas Lunevičius, Ieva Pakštytė, Paulius Pinigis, Gytis Šimelionis, Donatas Stakėnas, Donatas Želvys, Marija Žemaitytė
Taško teatras: Karolina Kuzborska, Aistė Alksnytė, Jūratė Martinaitytė, Livija Krivickaitė, Solveiga Reklaitytė, Donatas Mickūnas, Kristupas Biržietis, Gediminas Povilavičius
Æmotion teatro grupė: Gabrielė Andruškevič, Aurimas Bareikis, Gabija Bargailaitė, Angelina Daukaitė, Ramunė Degutytė, Ilona Doveiko, Elzbieta Girkantaitė, Augustas Gudelis, Kornelija Kiniulytė, Adolfina Kunčiūtė, Laurynas Luotė, Ieva Mačiūnaitė, Vilija Matačiūnaitė, Faustas Mažrimas, Viktorija Miliauskaitė, Kamilė Pilibaitytė, Irmantas Pilis, Miglė Pranevičiūtė, Gintautė Rusteikaitė, Jogaila Šimkus, Osvaldas Tokarevas, Viktorija Valskytė, Enrika Zachaževskytė
Laikas
(Penktadienis) 19:00 - 21:00
Vieta
Žemaičių Kalvarijos Kultūros centras
Gardų a. 9